Bun venit in Comuna Vețel - Judetul Hunedoara

Informare-programe pentru dezvoltarea zonei.Strategia de dezvoltare durabila 2021-2027

9 noiembrie 2021

 

Strategia de Dezvoltare Locală

a comunei VETEL , județul HUNEDOARA  pentru perioada 2021-2027

                                                               – varianta consultativă-

 

Primăria comunei VETEL, județul HUNEDOARA a lansat în consultare publică „Strategia de dezvoltare locală a comunei .

Prin acest amplu document, se are în vedere radiografierea stării prezente a comunei noastre, analiza datelor, precum și elaborarea propriu-zisă a “Strategiei de Dezvoltare Locală” și a portofoliului de proiecte.

Pe această cale, invităm organizațiile legal constituite, societățile, precum și toți cetățenii interesați în legătură cu subiectul supus consultării să depună în scris opiniile şi sugestiile cu valoare de recomandare,  pe adresa de  poștă electronică  primaria.vetel@gmail.com și contact@primaria-vetel-hd.ro  sau la sediul Primăriei comunei, până la data de  10.12.2021

 

Vă mulțumim.

 

 

Stimați cetățeni,

Asigurarea unei dezvoltări durabile a comunității locale din Vetel, Hunedoara implică un instrument participativ cum este strategia locală de dezvoltare durabilă, care trebuie să fie susținută și promovată de toți membrii ei, care sunt elementul principal care a urmărit identificarea oportunităților pentru comună.

 

Administrația Locală a comunei propune comunității programe pentru dezvoltarea zonei.        Infrastructura: rutieră, gaz, apă, canalizare sau racordurile individuale la rețeaua de canalizare, dispenar-cabinet medical, grădiniță, școală, cămin cultural, iluminat public dezvoltarea turismului, sunt doar câteva dintre proiectele pentru care se vor depune eforturi în următorii ani în comuna .

 

MISIUNEA Primăriei și a Consiliului Local constă în implementarea Strategiei  care urmărește o dezvoltare durabilă care poate fi atinsă prin: promovarea oportunităţilor de afaceri şi a investiţiilor directe, dezvoltarea şi modernizarea infrastructurii edilitare, mai ales a celei orientate spre comunitatea de afaceri, pentru a valorifica resursele umane şi mediu înconjurător, etc.

 

VALORILE care vor servi în viitor spre binele cetăţenilor sunt respectate de către Consiliul Local şi Primăria Comunei care vor coordona atât o bună guvernare cât şi o bună administrare a comunei.

 

Aprobarea Strategiei va conduce la elaborarea unei VIZIUNI şi a unui plan de acţiune pentru viitorul comunei. Îmi doresc ca întreaga comunitate să participe la edificarea unei comune prospere, în care tinerii să-şi dorească să păstreze valorile, tradiţiile şi obiceiurile multiseculare.

 

Pe parcursul anilor precedenți, în comuna au fost demarate mai multe proiecte.

Administrația publică locală din comuna Vețel își arată interesul față de sănătatea și educația copiilor din cele 10   sate aparținătoare, respectiv Vețel, Mintia, Leșnic, Herepeia, Bretelin, Căoi, Muncelu Mic, Muncelu Mare, Runcu Mic și Boia Bîrzii.

 

Începând cu anul 2021 avem planificate proiecte finanțate din bugetul local sau din FE.

 

Sper că cetăţenii vor contribui la dezvoltarea  comunității noastre să devină cu adevărat un sat european, în care fiecare dintre noi să-si poată împlini gândurile si aspiraţiile.

Ca Primar al Comunei Vețel vă multumesc că m-ați sprijnit și am încrederea totală că de acum înainte vom forma o echipă bună și împreună vom dezvolta comuna noastră Astfel,  de  când mi-ați acordat încrederea dumneavoastră, voi face tot ce-mi stă în putință să modernizez această comună și să depun efort pentru a o aduce la nivelul demn de a se integra în Uniunea Europeană.

Doresc să mulţumesc angajaților primăriei și consilierilor locali, precum şi tuturor cetăţenilor care, prin participarea lor, au făcut posibilă realizarea Strategiei Locale de Dezvoltare  Durabilă, astfel contribuind  la dezvoltarea comunei într-un cadru democrat, cu valenţe europene, care va asigura creşterea calităţii vieţii şi prosperitatea cetăţenilor săi.

 

           

Cu respect și considerație

pentru fiecare dintre dumneavoastră,

  Primar

Comuna Vetel, Județul Hunedoara

Henţiu Ioan

  SDL Vetel, Hunedoara-2021-2027 (3,6 MiB, 321 hits)

 

Last modified: 9 noiembrie 2021

Comments are closed.

Acest site foloseşte cookies. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close